Позовна давність

Інститут позовної давності відіграє значну роль в житті пересічних громадян, оскільки він безпосередньо пов’язаний із захистом їхніх прав та інтересів.

Позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Зокрема, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (наприклад, наступного дня після того, як не було доставлено товар за договором купівлі-продажу).

Загальний строк позовної давності встановлюється тривалістю у три роки. 

Окрім загального строку позовної давності, Цивільний кодекс України встановлює також спеціальні строки. Зокрема, позовна давність в 1 рік застосовується до вимог:

  • про стягнення неустойки (штрафу, пені);
  • про спростування недостовірної інформації, поміщеної у засобах масової інформації;
  • про переведення на співвласника прав та обов'язків покупця у разі порушення переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності;
  • у зв'язку з недоліками проданого товару;
  • про розірвання договору дарування;
  • у зв'язку з перевезенням вантажу, пошти;
  • про оскарження дій виконавця заповіту.

Особливо Вашу увагу звертаю на те, що після внесення змін Цивільний кодекс України вже не містить положень щодо строків позовної давності, які є більшими, ніж 3 роки.

Наголошую на тому, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Варто також пам’ятати, якщо Ви пропустили строки позовної давності, то це не означає, що Ви втратили своє право, оскільки втрачається тільки право на судовий захист. Навіть у випадку пропущення строку позовної давності, Ви все одно маєте право вимагати від боржника виконання його обов’язків.

Ваші пропозиції та запитання

Надіслати